KARNIFORT- 500 mg L-Karnityny

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: dzień zamówienia, w dni robocze do godz. 14
Cena: 22,30 zł 22.30
Cena w innych sklepach: 35,00 zł
ilość szt.
dodaj do przechowalni
Ocena: 4.47609
Producent: ETHIFARM®
Kod produktu: Karnifort-l-karnityna

Opis

Karnifort jest suplementem diety zawierającym L-karnitynę w postaci winianu. Preparat Karnifort uzupełnia codzienną dietę w aminokwas – L-karnitynę.

Dokładny opis działania L-karnityny oraz jej korzystny wpływ na metabolizm mięśni szkieletowych w warunkach niedokrwienia został opisany w zakładce L-karnityna – informacje. Karnifort wystepuje w postaci kapsułek – w opakowaniu znajduje się 60 kapsułek.

1 kapsułka zawiera 500 mg winianu L-karnityny co odpowiada 340 mg L-karnityny.

Zaleca się stosowanie 1 kapsułki 2 razy dziennie.

Nie należy przekraczać zalecanych dawek.

L-karnityna - informacje

L-karnityna jest występującą w ludzkim organizmie substancją, należącą do grupy względnie egzogennych aminokwasów. Pojęcie "względnie egzogenny" oznacza, że jest ona syntetyzowana zarówno przez nasz organizm, jak również dostarczana wraz z codzienną dietą w pożywieniu. W organizmie L-karnityna jest syntetyzowana w wątrobie, nerkach i mózgu z aminokwasów (lizyny i metioniny) i pełni rolę w transporcie wolnych kwasów tłuszczowych, będących jednym z podstawowych substratów energetycznych, z cytozolu komórki do wnętrza mitochondriów. W dużych ilościach występuje w komórkach mięśni szkieletowych.

L-karnityna w metabolizmie mięśni szkieletowych

L-karnityna w przeważającej ilości występuje w komórkach mięśni szkieletowych, gdzie pełni rolę transportera wolnych kwasów tłuszczowych między cytoplazmą komórki mięśniowej a znajdującym się w niej mitochondrium - organellum odpowiedzialnym za wytwarzanie energii w komórce.

Wolne kwasy tłuszczowe są obok glukozy podstawowym substratem energetycznym w komórkach organizmu. Metabolizm wolnych kwasów tłuszczowych, prowadzący do wytworzenia energii w komórce w postaci ATP wymaga jednak znacznych zasobów tlenu.

W warunkach niedokrwienia (niedotlenienia) mięśni szkieletowych, zasoby tlenu są ograniczone i niewystarczające dla prawidłowej przemiany metabolicznej wolnych kwasów tłuszczowych. Długotrwałe niedotlenienie komórek mięśni szkieletowych prowadzi do wyczerpania zasobów L-karnityny, co z kolei uniemożliwia transport substratu energetycznego jaki stanowią wolne kwasy tłuszczowe do wnętrza mitochondrium. Efektem są zaburzenia metabolizmu i wytwarzania energii w niedokrwionej komórce mięśniowej.

Spadek stężenia dostępnej w komórce L-karnityny prowadzi więc do spadku zdolności metabolicznych komórek mięśniowych, a co za tym idzie do spadku wydajności energetycznej samych mięśni. Powoduje to przede wszystkim spadek wydolności wysiłkowej organizmu oraz pośrednio prowadzi do występowania bólu w kończynach dolnych (tzw. chromania przestankowego – więcej informacji na ten temat znajdziesz w zakładce Chromanie przestankowe)

Suplementacja L-karnityny

Suplementacja L-karnityny w warunkach niedokrwienia mięśni szkieletowych prowadzi do dostarczenia dodatkowych zasobów L-karnityny do komórek mięśniowych znajdujących się w stanie niedokrwienia i umożliwia ponowne przywrócenie metabolizmu wolnych kwasów tłuszczowych, a co za tym idzie dalsze wytwarzanie energii w komórce. Suplementacja L-karnityny u pacjentów z niedokrwieniem kończyn dolnych poprawia ich wydolność wysiłkową oraz zwiększa dystans przejścia bezbólowego – więcej informacji na ten temat znajdziesz w zakładce Skuteczność L-karnityny w badaniach klinicznych

Skuteczność L-karnityny w badaniach klinicznych

Skuteczność L-karnityny w leczeniu chromania przestankowego, będącego objawem przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych, została potwierdzona na przestrzeni ostatnich 20 lat wieloma badaniami klinicznymi. Skrótowy opis najważniejszych badań klinicznych znajduje się poniżej.

L-karnityna jest również rekomendowana przez TASC II – najważniejszy dokument stanowiący wytyczne dla lekarza do leczenia pacjentów z chorobą tętnic obwodowych.

Omówienie poszczególnych badań klinicznych

1. Increases in walking distance in patients with peripheral vascular disease treated with L-carnitine: a double-blind, cross-over study

Brevetti G, Chiariello M, Ferulano G, Policicchio A.
Circulation. 1988 Apr;77(4):767-73.
Badanie zostało przeprowadzone metodą podwójnie ślepej próby krzyżowej, z randomizacją i grupą kontrolną placebo. W badaniu wzięło udział 20 pacjentów, których podzielono na dwie grupy: pierwszej z nich podawano L-karnitynę w dawce 2 g dwa razy dziennie, druga grupa – kontrolna – przyjmowała analogiczną dawkę placebo. Po 3 tygodniach nastąpiła zamiana krzyżowa – pacjenci z grupy kontrolnej przyjmowali przez kolejne 3 tygodnie L-karnitynę, natomiast pacjenci z grupy pierwszej otrzymywali analogiczną dawkę placebo.
Increases in walking distance in patients with peripheral vascular disease treated with L-carnitine: a double-blind, cross-over study

Pomiarów maksymalnego dystansu przejścia u pacjentów dokonano po 3 i 6 tygodniach trwania badania. W pierwszej fazie badania w grupie pacjentów przyjmujących L-karnitynę nastąpiło wydłużenie maksymalnego dystansu przejścia z 147,0 ± 67 m do 288,0 ± 97 m. W drugiej fazie badania po zamianie krzyżowej na placebo u tych samych pacjentów nastąpiło pogorszenie dystansu do wartości wyjściowej: z 288,0 ± 97 m do 178 ± 166 m. Odwrotna sytuacja miała miejsce w przypadku grupy pacjentów przypisanych początkowo do przyjmowania placebo – po 3 tygodniach maksymalny dystans przejścia uległ zwiększeniu z 155,0 ± 66 m do 171,0 ± 63 m. Po zamianie krzyżowej na L-karnitynę i kolejnych 3 tygodniach terapii ich maksymalny dystans przejścia zwiększył się do 234,0 ± 146 m.


2. European multicenter study on propionyl-L-carnitine in intermittent claudication

Brevetti G, Diehm C, Lambert D.
J Am Coll Cardiol. 1999 Nov 1;34(5):1618-24.
W badaniu klinicznym wzięło udział 485 pacjentów z miażdżycą tętnic kończyn dolnych. Pacjenci zostali losowo przypisani do dwóch grup: pierwsza grupa pacjentów przyjmowała L-karnitynę w dawce 1 g dwa razy dziennie, druga grupa – kontrolna – przyjmowała analogiczną dawkę placebo przez okres 12 miesięcy.
European multicenter study on propionyl-L-carnitine in intermittent claudication

Wyniki badania wykazały, że suplementacja L-karnityną spowodowała wydłużenie dystansu przejścia bezbólowego o 99% (w grupie kontrolnej przyjmującej placebo poprawa wyniosła 51%). Ponadto poprawa maksymalnego dystansu przejścia w grupie pacjentów przyjmujących L- karnitynę uległa poprawie o 98%, natomiast w grupie kontrolnej placebo o 54%.


3. Propionyl-L-carnitine improves exercise performance and functional status in patients with claudication

Hiatt WR, Regensteiner JG, Creager MA, Hirsch AT, Cooke JP, Olin JW, Gorbunov GN, Isner J, Lukjanov YV, Tsitsiashvili MS, Zabelskaya TF, Amato A.
Am J Med.Jun 1;110(8):616-22.
W badaniu klinicznym wzięło udział 155 pacjentów z miażdżycą tętnic kończyn dolnych. Pacjenci zostali losowo przydzieleni do jednej z dwóch grup: pierwsza grupa przyjmowała L-karnitynę w dawce 2 g dziennie prze okres 6 miesięcy, druga grupa pacjentów przyjmowała analogiczną dawkę placebo.
Propionyl-L-carnitine improves exercise performance and functional status in patients with claudication

Poprawa PWT (Peak Walking Time – czasu przejścia bezbólowego) w grupie pacjentów stosujących L-karnitynę wyniosła 54% (wydłużenie czasu przejścia bezbólowego z 331 do 493 sekund). W przypadku grupy kontrolnej przyjmującej placebo poprawa wyniosła 25% (wydłużenie czasu przejścia bezbólowego z 331 do 406 sekund).

 

 

 

 

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl